Προσκεκλημένες ομιλίες και στρογγυλά τραπέζια (live streaming)

Επιλέξτε να παρακολουθήσετε ζωντανά μέσω του Youtube καναλιού της ΕΕΠΕΚ, τις προσκεκλημένες ομιλίες και στρογγυλά τραπέζια του 7ου συνεδρίου.

Από το κανάλι livestreaming της ΕΕΠΕΚ, θα μπορέσετε να ενημερωθείτε για την δυνατότητα μετάφρασης που θα παρέχεται σε αγγλόφωνες εισηγήσεις.

Όλοι οι σύνδεσμοι θα είναι διαθέσιμοι από την Παρασκευή 15 Οκτωβρίου και για όλη την διάρκεια του συνεδρίου.


  • ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

       

     

    17:30 - 18:00 Έναρξη Συνεδρίου - Χαιρετισμοί

    18:00 - 20:00 Προσκεκλημένες Ομιλίες

    Προεδρείο: Δημήτριος Κολοκοτρώνης, ΜΑΡΙΑΝΘΗ ΜΠΑΤΣΙΛΑ

    1η Προσκεκλημένη ομιλία: Σεξουαλική Αγωγή στο παιδί: ο ρόλος του εκπαιδευτικού και του γονέα, Δρ. Θάνος Ασκητής, Ψυχίατρος – Σεξολόγος, Καθηγητής Ψυχιατρικής Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου

    2η Προσκεκλημένη ομιλία: Bring Active Learning to Your Classroom!, Mark Frydenberg, Senior Lecturer of Computer Information Systems at Bentley University in Waltham, Massachusetts

    3η Προσκεκλημένη ομιλία: ΣυνειδητΟτητα και η Ουσία των Μαθηματικών, Φωκάς Αθανάσιος, Καθηγητής Πανεπιστημίου Cambridge - Μέλος της Ακαδημίας Αθηνών

    4η Προσκεκλημένη ομιλία: ΠΩΣ ΜΑΘΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ, Σιμόπουλος Διονύσιος, Αστροφυσικός, επίτιμος διευθυντής του Ευγενιδείου Πλανηταρίου

     

    20:00 - 22:00 Στρογγυλό Τραπέζι

    ΘΕΜΑ:«Καλές Πρακτικές στην Συμπερίληψη για την Α΄θμια Β΄θμια Εκπαίδευση». Προεδρεύουσα: Μούσιου Όλγα, Διδάκτορας της Διδακτικής της Νεοελληνικής γλώσσας του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, Μιχαήλ Κατσικαδέλης, Δρ. Φυσικής Αγωγής, Μάγκου Αναστασία, Υπ. Δρ. Φ.Α., Μαρούλα Παπαευσταθίου –Τσάγκα, Συντονίστρια Ε.Ε. ΠΕ02, ΠΕ.Κ.Ε.Σ. ΠΔΕ Ηπείρου, Στέλλα Χατζή, Δρ. Παιδαγωγικής.

     

     

  • ΣΑΒΒΑΤΟ 16 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

        

     

    10:30 - 12:00 Προσκεκλημένες Ομιλίες

    Προεδρείο: Δημήτριος ΛΙΟΒΑΣ, ΜΠΟΥΡΑΖΑΝΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

    5η Προσκεκλημένη ομιλία: Oracle Academy: Δωρεάν εκπ/κοί πόροι για εκπ/κούς Πληροφορικούς, Ελένη Τσιπά, Υπεύθυνη ORACLE Academy

    6η Προσκεκλημένη ομιλία: Παιδαγωγικη καινοτομία, αυτονομία και εκπαιδευτικό σύστημα. Χτίζοντας το σχολειο του μέλλοντος μετά την πανδημία, Θεμελής Σπύρος, Αν. Καθηγητής Παιδαγωγικής στο University of East Anglia

    7η Προσκεκλημένη ομιλία: Προάγοντας τις δεξιότητες των μαθητών να μαθαίνουν, Δερμιτζάκη Ειρήνη, Καθηγήτρια Εκπαιδευτικής Ψυχολογίας στο Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης

     

    12:00 - 12:30 Διάλειμμα

    12:30 - 14:30 Στρογγυλό Τραπέζι

    ΘΕΜΑ:« Transition processes in inclusive education - Διαδικασίες μετάβασης στη συμπεριληπτική εκπαίδευση». Προεδρεύων: Δρ. Κωτούλας Βασίλης, Οργανωτικός Συντονιστής ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Θεσσαλίας-ΣΕΠ στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο, Δρ. Παναγιώτα Σταυρούση, Αν. Καθηγήτρια Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Dr. Laura-Ann Currie, Head of Inclusion, Health and Wellbeing and Equalities Education Scotland, Dr Simoni Symeonidou, Associate Professor of Inclusive Education, Department of Education University of Cyprus, Δρ Βλάχου Αναστασία, Καθηγήτρια ΕιδικήςΕνταξιακής Εκπαίδευσης, Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής ΑγωγήςΠανεπιστήμιο Θεσσαλίας, Foteini Grigoriou, Department of Special Education – University of Thessaly, Filomena Pereira, Director of the Special Needs and Inclusive Education Unit, Ministry of Education of Portugal

     

    14:30 - 15:00 Διάλειμμα

    15:00 - 16:30 Προσκεκλημένες Ομιλίες

    Προεδρείο: ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΣΙΧΟΥΡΙΔΗΣ, ΜΑΡΙΑΝΘΗ ΜΠΑΤΣΙΛΑ

    8η Προσκεκλημένη ομιλία: Διαπολιτισμικές προσεγγίσεις στο ελληνικό σχολείο, Νικολάου Γιώργος, Καθηγητής Διαπολιτισμικής Παιδαγωγικής στο Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης και Κοινωνικής Εργασίας του Πανεπιστημίου Πατρών

    9η Προσκεκλημένη ομιλία: Ο Επιστημονικός Εγγραμματισμός ζητούμενο από τη Διδασκαλία των Φυσικών Επιστημών, Κώτσης Κωνσταντίνος, Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Αγωγής και Καθηγητής του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

    10η Προσκεκλημένη ομιλία: Προσαρμοστικότητα και Καινοτομία: Μετασχηματισμός των μαθησιακών εμπειριών των μαθητών/ φοιτητών με μεθόδους ηλεκτρονικής μάθησης, Μάριος Βρυωνίδης, Καθηγητής Κοινωνιολογίας και Ερευνητικών Μεθόδων και Αντιπρύτανης Έρευνας και Εξωτερικών Υποθέσεων του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου

     

    16:30 - 17:00 Διάλειμμα

    17:00 - 18:30 Προσκεκλημένες Ομιλίες

    Προεδρείο: ΒΑΡΝΑ ΑΝΝΑ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΓΓΟΠΟΥΛΟΣ

    11η Προσκεκλημένη ομιλία: Artificial Intelligence in Education: the greatest educational challenge ever?, Marco Neves, Consultant in Education/Digital Technology and in the area of Artificial Intelligence and Education, Portugal

    12η Προσκεκλημένη ομιλία: ΚαινοτΟμες εκπαιδευτικΕς πρακτικΕς στην διδασκαλΙα της νΕας ελληνικΗς γλΩσσας στο ΠανεπιστΗμιο ΛομονΟσοφ της ΜΟσχας (ΡωσΙα): διαμΟρφωση γλωσσικΩν και πολιτισμικΩν δεξιοτΗτων, Klimova Ksenia, As.Professor. Lomonosov Moscow State University, Philological Faculty, Department of Byzantine and Modern Greek Studies

    13η Προσκεκλημένη ομιλία: Modern Ways of Education – From On-line to Virtual Reality, Dagmar Škodová Parmová, Associate Professor in Economics and Management, University of South Bohemia

     

    18:30 - 19:00 Διάλειμμα

    19:00 - 21:00 Στρογγυλό Τραπέζι

    ΘΕΜΑ:« The contribution of education to the formation of a healthy and sustainable city in the post-COVID era (Η συμβολή της εκπαίδευσης στη διαμόρφωση μιας υγειούς και βιώσιμη πόλης στην μετά-COVID εποχή)». Συντονιστής: Τράντας Γιώργος, Διευθυντής 2ου ΣΔΕ Λάρισας - Δημοσιογράφος, Δεληγιάννης Δημήτριος, Πρόεδρος Δ.Σ. του Δήμου Λαρισαίων, Μέλος Σ.Ε.Π. του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου, Ted Fleming, Adjunct Associate Professor of Adult Education, at Teachers College Columbia University, New York, Jürgen Forkel-Schubert, Hamburg representative for UNESCO GNLC, co-chair of the cluster ESD cities, Emmanuella Doussis, Professor, UNESCO chairholder on climate diplomacy - Director of the Institute of European Integration and Policy, Νίκος Χαραλαμπίδης, Γενικός Διευθυντής στο Ελληνικό Γραφείο της Greenpeace

     

     

  • ΚΥΡΙΑΚΗ 17 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

        

     

    10:00 - 12:00 Προσκεκλημένες Ομιλίες

    Προεδρείο: ΑΡΤΕΜΙΣ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ, ΤΣΙΤΩΤΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

    14η Προσκεκλημένη ομιλία: Αποτελέσματα έρευνας σε συνεργασία με Σουηδικά και Ελληνικά σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, μέσω του Ευρωπαϊκού προγράμματος BigO: Μεγάλα Δεδομένα εναντίον της παιδικής παχυσαρκίας, Ιωάννης Ιωακειμίδης, Senior Researcher in Karolinska Institute, in Stockholm, Sweden, Department of Biosciences and Nutrition

    15η Προσκεκλημένη ομιλία: Ανάπτυξη περιβάλλοντος έρευνας και καινοτομίας στην εκπαίδευση: Πρακτικά εργαλεία και καλές πρακτικές; Κονταξάκης Ευάγγελος, Διευθυντής του Μητροπολιτικού Κολλεγίου της Θεσσαλονίκης, Vice Principal Research and Innovation και του Dean of Graduate School στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο

    16η Προσκεκλημένη ομιλία: Η εκπαίδευση στην μετά-πανδημίας εποχή: αλλαγές, προκλήσεις, εξελίξεις, Κωνσταντίνος Καρατζάς, Διεθυντής του Ακαδημαϊκού Ινστιτούτου GIRES-Global Institute for Research Education & Scholarship, Άμστερνταμ (Ολλανδία)

    17η Προσκεκλημένη ομιλία: Συνεργατική αλληλεπίδραση παιδιού-ρομπότ και θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα, Βίκυ Χαρίση, Eρευνήτρια στο Joint Research Centre της Ευρωπαϊκής Επιτροπής

     

    12:00 - 12:30 Διάλειμμα

    12:30 - 14:30 Στρογγυλό Τραπέζι

    ΘΕΜΑ:«Succesful Youth Hub Fashions and Secrets for strengthening the Core», Προεδρεύουσα: Ελένη Καβαζίδου, Δρ. Φ.Α., Georgopoulos Nikolaos, President of the Department of Tourism Studies of the University of Piraeus, Διαλεχτή (Ντάλια) Τσιμπίδα, Δρ. Ακουολογίας στο Πανεπιστήμιο του Μάντσεστερ, Sofia Mastrokoukou, Ερευνήτρια Πανεπιστημίου Πειραιά, Andronikos Kaliris, Scientific Collaborator at the Department of Social and Behavioral Sciences, European University Cyprus and Educational, Hamakiotis Angelos, Junior Project Manager at Youthmakers Hub, Igberadja Serumu, Regional Vice President of the International Vocational Education and Training Association (IVETA) Eastern and Western Africa, Karalariotis Konstantinos, Junior Researcher and Proposal Writer at the Youthmakers Hub, Karen Chanagkian, Representative of the Evaluation Committee of the Department of Greek Philology (OMEA), Olukosi Ibitoye, Graduate of History and International Studies - professional experience as social media manager, editor, and content writer

     

EEPEK

© EEPEK 2021